ЭХХ-№1


Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Хамрах хүрээ: 8-р анги
Хичээлийн сэдэв:  Хоёр хувьсагчтай шугаман тэгшитгэл
Зорилго:  Хоёр хувьсагчтай шугаман тэгшитгэлийг бодож чаддаг болох чадварыг эзэмшинэ
Зорилт: Хоёр хувьсагчтай тэгшитгэлийн тухай томьёо, тодорхойлолтыг мэдэх
                   Хоёр хувьсагчтай тэгшитгэлийн бодлого бодох
              Хоёр хувьсагчтай тэгшитгэлийн жишээ бодлого бодох
Хэрэглэгдэхүүн: Сурах бичиг (Математик VIII, УБ 2013), самбар шохой, анги, жишээ бодлого тайлбарлах CD, тараан өгөх материал (ТӨМ)
Сургалтын арга: Тайлбартай дасгалын арга, KWG
Сургалтын хэлбэр: Нэгдмэл

Үе шат
Хугацаа
Багшийн дэмжлэг
Суралцагчийн үйл ажиллагаа
Анхаарах зүйл
Зохион байгуулах
1 минут
Мэндлэх, ирцээ авах
ирцээ бүртгүүлнэ

Сэдэлжүүлэх
3 минут
 Өмнөх хичээлийг давтан бодлого бодох өнөөдрийн хичээлийг  жишээ бодлого дээр тайлбарлах
Багшийн тайлбарласан бодлогыг дэвтэртээ тэмдэглэж хариуг, бодолтын аргын талаар харилцан ярилцах

Шинэ мэдлэг бүтээх
15 минут
T1: ax+by=c хэлбэрийн тэгшитгэлийг хоёр хувьсагчтай шугаман тэгшитгэл гэнэ.
Үүнд: a,b,cтогтмолууд, х,y-хувьсагч
7x+y=2; -3x-5y=-9; 3,5x+2,9y=5,1 ; -6,8x+5,6y=-2,4 энэ нь хо ёр хувьсагчтай ШТ жишээ болно.
T2: Хоёр хувьсагчтай шугаман тэгшитгэлийн хувьсагчуудын оронд орлуулахад үнэн тоон тэнцэтгэл  үүсгэх хос тоог түүний шийд гэнэ.

Шинэ хичээлийн томьёо тайлбарыг тэмдэглэн авах  томьёонд  орлуулан бодож үзэх
Жнь:
y=-  тэгшитгэлийн x-ийн утганд орлуулан  бодох; х= ; ; 2; ; ;


Сурагчдын бие даасан үйл ажиллагаа
20 минут
Бодлого1  10x+y=12 өгөгдөхөд дараах хосын аль нь шийд болох вэ?
(3;-20),(-2;12),(0,1;11),(1,2)
Бодлого2
ax+2y=8 тэгшитгэлийг нэг шийд нь (x=2, y=1) байхад а-коэффициент хэд байх вэ?
Сурагчид багшийн бодож өгсөн жишээнд тулгуурлан бодлого1, бодлого2 бие даан гүйцэтгэх, багшаас асуух даалгавраа хийж дуусан багшид үзүүлэн үнэлгээ авах

Гэрийн даалгавар
1 минут
Сурах бичгийн хуудас 84, Бататгах дасгал: 63, 66, 67
Гэрийн даалгавраа тэмдэглэн авах өнөөприйн хичээлийн жишээ бодлогуудын өгөгдсөн тоог өөчрлөн дахин бодож үзэх


Агуулга:





No comments:

Post a Comment